החלקות שיער, מדריכים כללי, סכנות בהחלקות שיער

האם החלקת שיער מסוכנת לבריאות?

החלקות שיער מבטיחות לנו שיער חלק כמשי ונעים למגע , אך לעיתים החלקות עלולות להכיל חומרים מסוכנים שיכולים לפגוע בבריאות שלנו ולגרום לנזקים בלתי הפיכים לשיער שלנו.

אז איך תדעי האם החלקת השיער שאת עומדת לעשות מאושרת על ידי משרד הבריאות? במאמר זה ננסה לעשות לכן סדר.

סוגי החלקות שיער

בשוק קיימים שני סוגים עיקריים של החלקות שיער שאיתם משתמשים רוב מעצבי השיער. הסוג הראשון הוא החלקות כימיות כגון החלקה יפנית, החלקה צרפתית וכו'. החלקות אלה מכילות חומרים כימיים שונים שמשנים את מבנה השערה. הסוג השני הוא החלקות אורגניות שהן עדינות יותר ולא פוגמות במבנה השערה אלא רק עוטפות את השערה עם חומר ההחלקה.

חשוב לדעת שככל שההחלקה חזקה יותר, כלומר שוברת את מבנה השערה  –היא ככל הנראה מכילה חומרים כימיים שעלולים לגרום לנזק רב יותר לשערך. ישנם כמה חומרים מסוכנים שנמצאו בחלק מההחלקות הכימיות השונות ונאסרו לשימוש על ידי משרד הבריאות בישראל.

החומרים שנמצאו בחלק מהחלקות השיער נקראים "פורמלין" או "פורמלהיד". משרד הבריאות קבע שברגע שעוברים בגיהוץ וחום על החומר "פורמלין" הוא מוציא אדים רעילים ששאיפה שלהם יכולה להיות מסרטנת ולכן אין אישור של משרד הבריאות על החלקות שמכילות פורמלין. כמו כן ישנו חומר נוסף בשם "אתילן גליקול" שגם הוא נמצא בחלק מהחלקות השיער וגם הוא מסוכן מאוד לבריאות.

מכאן ניתן להבין שרוב ההחלקות הכימיות כגון החלקה צרפתית או החלקה יפנית מכילות את החומרים הללו ולכן הן מסוכנות לבריאות. לעומת זאת, החלקות אורגניות משקמות כגון החלקת קרטין או החלקה אורגנית לא מכילות פורמלין ולכן הן אינן מסוכנות לבריאות.

 

מה חשוב לבדוק אם עושים החלקת השיער

באופן כללי, כל החלקה מסוג שהיא יכולה לגרום לפגוע בשיער אם משתמשים בכמות הלא נכונה או בצורה הלא נכונה. חשוב שתקפידי שאת עושה את ההחלקה במקום מאושר ומוסמך. בקשי לפתוח את חומר ההחלקה לנגד עינייך ותוודאי שהעל האריזה רשום אישור של משרד הבריאות.

בדקי היטב ואל תתביישי לבדוק מהם החומרים הפעילים בהחלקה ומהן תופעות הלוואי שיכולות לקרות כתוצאה משימות של חומרים אלה.

הקשיבי לגופך. אם לאחר ההחלקה מופיעים סימפטומים של צריבה, גרד או כאב, ייתכן ומשהו לא תקין ודרושה התערבות טיפולית.

כמו כן, ישנם כל מיני סוגי שיער כאשר כל אחד מתאים להחלקה אחרת. חשוב לעבור אבחון של סוג השיער ומצבו על ידי מעצב שיער מקצועי שייתן לך אבחנה האם כדאי ומומלץ לבצע החלקה על שערך ואיזה סוג החלקה יתאים לך.

גם אם את מחליטה לבצע החלקת שיער ביתית חשוב לבדוק ולחפש ביקורות באינטרנט ולוודא שהמוצר אכן מאושר על ידי משרד הבריאות ולעקוב אחר ההוראות במדויק.  

 

נזקים נפוצים לאחר החלקת שיער:

כשאת עוברת החלקת שיער, השיער באופן מיידי יהפוך להיות פגיע, שביר וחלש יותר. גם אם תוצאות ההחלקה יצאו מעולות וגם אם עבר הרבה זמן מההחלקה, השיער עדיין פגיע יותר כתוצאה מהחומרים השונים. שערך עלול להיתלש ולנשור יותר מאשר לפני ההחלקה.

כמו כן, אם שיערך דק ודליל במיוחד או נוטה להישבר בקלות, החלקה עלולה לעודד יותר את נשירת השיער ולכן תצטרכי לשקול האם כדאי לך לעשות החלקת שיער.

לסיכום, החלקות שיער אינן מסוכנות לבריאות אם בוחרים בהחלקה שמאושרת על ידי משרד הבריאות ושאינה מכילה חומרים מסוכנים. חשוב גם לפני ביצוע ההחלקה לבדוק שאכן על האריזה מופיעה המדבקה של משרד הבריאות ומאשרת שהחומר אינו מסוכן. 

 

 

כתיבת תגובה